Informace z odborné stáže Francie – Vendôme podzim 2023

Přehled denních reportáží

3. 10. 2023

Naše výprava započala v Čáslavi, kde jsme se všichni sešli a vyrazili na stáž do Francie. Cesta do Prahy byla pohodová a na letiště též. V pořádku jsme se odbavili a čekali na naše letadlo, které mělo bohužel 2 hodiny zpoždění. Let byl klidný bez turbulencí a přistání hladké. Na pařížském letišti jsme si vyzvedli naše pronajaté vozidlo a vydali se na cestu do Vendôme, kde jsme ubytovaní na internátu. Na místo jsme dorazili krátce po půlnoci.

4. 10. 2023

První den začal snídaní ve školní jídelně, poté jsme se vydali na prohlídku školy a seznámili jsme se s učiteli, mistry a ředitelem školy. Tento den jsme měli volno, a tak jsme se rozhodli si udělat výlet po Vendôme. Zašli jsme se podívat na Chatau de Vendôme, odkud je krásný výhled na celé město a po cestě jsme ochutnali místní gastronomii v podobě obložené bagety a několika sladkostí. Večer jsme zajeli do zdejšího obchodu Leclerc, kde jsme si nakoupili zásoby na další dny. 

5. 10. 2023

Dnes jsme se konečně mohli pustit do naší zadané práce, a to vyrobit 20 zahradních křesel na zakázku, kterou má škola sjednanou. Začali jsme vybíráním materiálu, jímž je borovice douglaska. Daniel rozvrhoval jednotlivé části, ze kterých budeme vyrábět a David s Martinem tento materiál zařezávali na hrubou délku. Rozmítání jsme nechali na studentech školy, kteří k nám byli přidělení jako výpomoc s naší prací. Po škole jsme si znovu udělali výlet po Vendôme s cílem najít menší obchůdek s potravinami.

6. 10. 2023

Naše práce stále pokračuje a pomalu, ale jistě se posouvá dál. Začali jsme náš zakrácený a rozmetaný materiál srovnávat a hoblovat na šířku a tloušťku danou v dokumentaci, kterou jsme dostali. Já s Martinem jsme se opřeli do již zmíněného a David s Danielem se pustili do zařezávání na čistou délku a rýsování složitějších tvarů na polotovary, které posléze budeme vyřezávat a frézovat do jejich daných tvarů pomocí forem a spodní frézky. Po obědě se za námi přišel podívat pan ředitel, aby zjistil, jak nám to jde a vypadal s naší prací spokojen.

Z Vendôme Martin Peroutka

7. 10. 2023

Na dnešní den máme naplánovaná dvě místa, na která se chceme zajet podívat. Naši první destinací bylo tankové muzeum Musée des Blindé ve městě Saumur. Muzeum má velmi rozměrnou sbírku tanků z první i druhé světové války i pár moderních kousků. Sbírka se skládá z německých, ruských, francouzských a amerických tanků. Kluky samozřejmě zaujali všechny stroje a hlavně ty z konce 2. sv. války. Také byli překvapeni jejich skutečnou velikostí a mohutností. 

Naše další destinace byl Chenonceau. Zámek postavený na mostě přes řeku Le Cher. Vnitřek zámku byl impozantní, ale trochu temný, velkým lákadlem byly rozlehlé zahrady a bludiště.

8. 10. 2023

Naše další destinace byla Amboise. Navštívili jsme Chateau d’Amboise, renesanční zámek z 15. století, který je postavený na kopci vedle řeky Liora. Zámek byl velmi prostorný a krásně zdobený. Z věží zámku byl úžasný výhled na město a bylo z nich vidět široko daleko.

Další část výletu byl zámek Clos Lucé, ze kterého je dnes muzeum vystavující vynálezy proslulého Da Vinciho, a to jak malé modely, tak i interaktivní repliky ve skutečné velikosti. Na tento večer jsme byli pozvaní k místní paní učitelce domů na malou párty, která nakonec nebyla tak malá a stala se z ní multikulturní akce. Byli jsme tam my Češi, Francouzi, Španělé a Američani, vskutku zajímavé složení, ale všichni jsme se mezi sebou dokázali dorozumět a náramně si to vše užili.

9. 10. 2023

Pondělí nadešlo a s ním i pokračování v naší práci. David se pustil do podélného dělení materiálu, Martin do jeho srovnávání k použití do tloušťkovací frézy a Daniel zařezával polotovary na čistou délku a rýsoval na ně tvary, které budeme později vyřezávat a frézovat. Odpoledne jsme si zajeli dokoupit zásoby do nedalekého Lidlu, abychom měli co jíst v nadcházejících dnech.

10. 10. 2023

Práce je převážně stejná, až na to, že Davidovi se povedlo dořezat všechen materiál potřebný k výrobě a tak začal pomáhat se srovnáváním a tloušťkováním materiálu. Daniel se pustil do tvarování polotovarů, tedy začal na hrubo vyřezávat tvary, které později budeme frézovat. Toto odpoledne se za námi též přijeli podívat paní ředitelka a pan zástupce ředitele, podívat se, jak se nám tu daří a také jak se nám doposud ve Francii líbí.

Z Francie Martin Peroutka

11. 10. 2023

Práce nám jde od ruky a pomalu, ale jistě se nám začínají rýsovat jednotlivé dílce, které použijeme na montovaní zahradních křesel. Dnes máme odpoledne po obědě volno, a tak jsme si udělali všemi dlouho očekávaný výlet do Le Mans. Cesta z Vendome trvá přibližně hodinu a půl, tak jsme vyrazili co nejdříve, abychom si mohli vše pořádně prohlédnout. Naše první zastávka bylo muzeum závodních automobilů, kde jsme si mohli prohlédnou vozidla, která dříve jezdila po závodní dráze, a to od těch nejstarších, až po ty nejmodernější. Po muzeu jsme se šli podívat na dráhu, kde zrovna závodila vozidla značky Porche, ve kterých seděli jak samotní závodníci, tak i ředitelé firmy Porche. Byla to vskutku úžasná podívaná.

12. 10. 2023

Nadále pokračujeme v dokončování dílců a připravujeme je na povrchovou úpravu, to pro nás znamená spousty a spousty broušení povrchů s pomocí širokopásové brusky a hran, které budeme brousit ručně. Odpoledne jsme neměli nic naplánované, tak jsme si udělali volnější den.

13. 10. 2023

Pátek je zde a s ním i společný výlet s žáky Lycce Ampere na zámek Chambord, rozlehlý královský palác z 16. Století. Byli jsme se projít okolo paláce a také jsme byli zavedeni do truhlářské dílny, kde se opravuje nábytek co se v paláci poškodí. Nedaleko truhlárny pracovali ještě dva zaměstnanci, kteří stavěli lovecké posedy. Při návštěvě paláce jsme začali vnitřní prohlídkou a byli jsme zavedeni do podkroví, kde jsme mohli spatřit naprosto neuvěřitelné dubové střešní trámy a zručnost řemeslníků z té doby. Po hodinové přestávce jsme dostali rozchod po paláci, a tak jsme si prohlédli i zbytek toho, co jsme ještě neviděli a nakonec jsme si dali kávu před odjezdem zpět na školu. Večer jsme se ještě rozhodli si udělat výlet po Vendome a zahrát si šipky s naším americkým kamarádem Benem.

14. 10. 2023

Dnes jsme si museli trochu přivstat, abychom měli dostatek času na dnešní výlet, který byl do zábavního parku nedaleko města Poitiers. Cesta byla dlouhá, ale po dálnici nám to rychle uteklo. Samotný zábavní park byl neuvěřitelně obrovský, s nesčetným množstvím atrakcí, koupališť, muzeí s optickými iluzemi, starými arkádami a mnoho dalšího. V parku jsme strávili celý den a i přesto jsme nestihli vše vyzkoušet ani si vše prohlédnout, na to bychom potřebovali nejméně 2 dny. Cesta zpět za tmy byla trochu únavná, ale za poslechu kvalitní francouzské hudby jsme to zvládli a bezpečně se dostali zpět na internát.

15. 10. 2023

Tours bylo další město, do kterého jsme se chtěli zajet podívat, a to hlavně do katedrály Saint-Gatien. Bylo v celku obtížné najít místo na parkovaní blízko katedrály, a tak jsme museli popojet o něco dále, ale to nám vůbec nevadilo, protože nám to dalo možnost se projít po městě, sledovat přitom místní architekturu a rušný život místních obyvatel.

Jelikož jsme všichni celou dobu uvnitř města a chybí nám čerstvý vzduch venkova, tak jsme po cestě zpět udělali malou odbočku do parku/zahrady Plessis Sasnieres, kde jsme se mohli projít v přírodě a užít si klid mimo město. Večer jsme měli v plánu zajet na bowling do nedalekého Blois. Kluci se snažili mě rozdrtit, ale já se jen tak nenechám a nakonec to skončilo 2/0 v můj prospěch a byla mi slíbena odplata až se vrátíme domů. Už se nemůžu dočkat!

16. 10. 2023

Pondělí je zase tu a s ním i naše práce. Do 13:35 jsme měli volno, poté jednu hodinu angličtiny a nakonec hodinu práce. Moc jsme toho nestihli, ale ani nám to nevadilo, spíše jsme se připravovali na zítřejší předávání europasů. Odpoledne jsme si zajeli do obchodu nakoupit potraviny a po cestě jsme stihli i natankovat.

17. 10. 2023

Dnes jsme makali jako šrouby, abychom stihli udělat co nejvíce práce před středou, kdy máme jen 3 hodiny výuky. Kluci brousili, frézovali, řezali a začišťovali co se dalo. Bohužel někdy nedokážeme domluvit francouzkému stroji, aby pracoval tak, jak má a to nám vše brzdí. Při polední přestávce proběhlo předávání certifikátů a malá konverzace v angličtině o tom, jak se nám tu líbilo.

18. 10. 2023

Nadešel náš oficiálně poslední pracovní den na škole, při kterém jsme se snažili dokončit naší práci a smontovat aspoň jedno zahradní křeslo, ale bohužel práce bylo tolik, že jsme nestihli žádné složit. Vůbec nám to nevadí, protože jsme naprosto spokojeni s naší odvedenou prací, kterou jsme zde přenechali prakticky z 90% hotovou. Odpoledne máme naplánované motokáry nedaleko od Vendome.

Z Francie Martin Peroutka

Prohlédněte si fotografie ze stáže

Nepřehlédněte fotografie ze zahraniční stáže našich žáků ve francouzském Vendôme, které každý den přidáváme do naší galerie.