Informace z odborné stáže Itálie – Fiorenzuola d’Arda 2023

Přehled denních reportáží

Po týdnu volna nám další skupina žáků vyrazila v rámci projektu Erasmus+ na 17denní stáž, a to tentokrát do severoitalského městečka Fiorenzoula d’Arda, kde budou na místní škole získávat odborné znalosti a zároveň prohlubovat své komunikační dovednosti v anglickém jazyce.

První školní den v Itálii jsme zahájili seznamováním s italskými žáky a poznáváním programu AutoCAD, který budeme v průběhu naší stáže využívat k realizaci zadaných projektů, kterým se v následujících dnech začneme věnovat. Po náročném programu ve školních lavicích jsme vyrazili směrem ke Gardskému jezeru, které se rozkládá jen 150 km od našeho ubytování, a to na severu země mezi Alpami a Pádskou nížinou v regionech Tridentsko-Horní Adiže, Benátsko a Lombardie.

Úterní dopoledne opět začalo ve škole, kde jsme navázali na včerejší práci a pokračovali v plnění drobných projektů v programu AutoCAD, abychom si osvěžili znalosti z předešlého dne. Po práci nastal čas vyrazit do Milána, města módy a sportu. Hned po příjezdu se naše kroky ubíraly směrem k hlavní dominantě tohoto města, kterou je Katedrála Narození Panny Marie, ale délka fronty a čekací doba nás odradily od návštěvy vnitřních prostor. Dále jsme pokračovali k hradu Castello Sforzesco, který leží pouze kousek od místa naší první zastávky. Měli jsme možnost si prohlédnout jednotlivá nádvoří a samozřejmě i překrásné zahrady, které se táhnou několik kilometrů a slouží turistům a místním lidem k odpočinku. Následovala prohlídka moderní části města se stavbami světoznámé architektky Zahy Hadid.

Středa a čtvrtek v sobě opět nesly kombinaci práce na zadaných úkolech a zábavy ve formě cestování a poznávání krás severní Itálie. Práce s pneumatickým systémem, společné kreslení a programování a prohlídka nově vybavené učebny robotickým zařízením, které jsme si mohli vyzkoušet, se staly programem obou dopoledních bloků. Odpoledne nás vždy čekal výlet, a to nejprve na hrad Castello di Grazzano Visconti, který nejen, že nabízí krásnou prohlídku samotné stavby, ale také přináší unikátní prostředí středověké vesničky, které přitahuje návštěvníky z celého světa díky podobnosti se scénami z filmu Harry Potter. Po prohlídce všech zákoutí jsme se přesunuli do města Bobbio, kde nás čekal krátký výšlap na kopec nad městem. Čtvrteční odpoledne jsme navštívili město Parma, které se nachází kousek od místa našeho pobytu. Prošli jsme si centrum a navštívili místní památky.

V pátek dopoledne jsme opět vyrazili do školy a pokračovali v práci na zadaných úkolech. Díky dobré společnosti italských studentů a učitelů jsme vše brzy zdárně vyřešili a nastal čas vyrazit do města Verona, které proslulo hlavně díky dílu Williama Shakespeara Romeo a Julie. Navštívili jsme proslulý balkón Julie, který leží v samotném srdci Verony a není snadné se přes proudící davy turistů na tuto památku podívat. Nemohli jsme vynechat prohlídku arény Arena di Verona, která je bezesporu hlavní dominantou tohoto překrásného města a procházka po samotném vrcholu této stavby Vám vezme dech. Veronu jsme opouštěli plni pozitivních dojmů a unaveni jsme se nocí temnou vydali domů. Sobota přinesla pouze odpočinek, vynikající oběd, drobné nákupy, trochu sportu a přípravu na zítřejší návštěvu hradu Castell’Arquato.

Nedělní odpoledne patřilo nákupům a ochutnávání tradičních italských pokrmů. Nezbytná byla také trocha relaxace před nadcházejícím týdnem. Pondělní dopoledne jsme opět pracovali s italskými žáky na zadaných projektech dá se říct, že už se začínáme blížit k jejich dokončení. V odpoledních hodinách jsme se vydali do muzea proslulé automobilky Ferrari, která leží v nedalekém Maranellu. K tomuto výletu není třeba přidávat žádný komentář, protože fotografie v galerii nejlépe vystihnou atmosféru tohoto unikátního místa.

Úterní dopoledne začalo zajímavou soutěží mezi italskými a českými žáky. Každá skupina dostala zadaný jednoduchý úkol a musela ho v časovém limitu vyřešit. Naši chlapci se do plnění úkolu pustili s vervou sobě vlastní a nebylo tedy divu, že si se zadáním bez problémů poradili. Odpoledne jsme vyrazili do dalšího automobilového muzea, které nás nadchlo ještě trochu víc než muzeum Ferrari. I u tohoto zážitku není třeba dodávat dalších komentářů a fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Každé dopoledne od středy do pátku patřilo práci na dokončování zadaných projektů, které se nám podařilo úspěšně vyřešit, a to i díky spolupráci s italskými žáky. V pondělí nás čeká už pouze certifikace a nákupy posledních drobností pro naše milované. Vraťme se ale zpátky k odpolednímu programu, který jsme naplnili cestováním a ochutnávkami italských laskomin. Středa patřila výletu do města Pisa, kde nalezneme světoznámou šikmou věž. Největší atrakcí, ale není věž samotná, nýbrž okolní prostranství, na kterém vzniká velká řada povedených snímků na sociální sítě. Čtvrtek patřil návštěvě města Piacenza, které se nachází kousek od místa našeho pobytu. V pátek a sobotu jsme se rozhodli prozkoumat část italské historie a vyrazili po místních hradech a zajímavých místech. Navštívili jsme města Castell’Arquato, Vigoleno, Busseto a prozkoumali Fiorenzuolu d’Ardu. Seznámili jsme se také s milým místním usedlíkem, který se rozhodl pozvat nás bez jakéhokoliv důvodu na oběd a jeho pohostinnost zůstane v našich vzpomínkách.

Neděle patřila nákupům posledních dárků a pondělní dopoledne předávání certifikátů. Rozloučili jsme se s italskými spolužáky a odpoledne věnovali balení na úterní cestu zpátky do České republiky.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prohlédněte si fotografie ze stáže

Nepřehlédněte fotografie ze zahraniční stáže našich žáků v italské Fiorenzuole, které každý den přidáváme do naší galerie.