Informace z odborné stáže Itálie – Fiorenzuola d’Arda podzim 2023

Přehled denních reportáží

Žáci studijního oboru mechanik seřizovač se vypravili do slunečné Fiorenzuoly. Získávají nové odborné zkušenosti v partnerské škole a ve volném čase poznávají krásy a bohatou kulturu Itálie.

Už samotná cesta byla úžasná – přelet nad Alpami nadchne i zkušené cestovatele. První den pobytu jsme zahájili důkladnou prohlídkou školy a poté se vydali do Modeny, kde sídlí supermoderní Museo Enzo Ferrari, jehož bodovu navrhoval proslulý český architekt J.Kaplický. Když jsme se pokochali vystavenými vozy, přesunuli jsme se do historického centra, které patří mezi památky UNESCO, navštívili katedrálu Duomo di Modena a vystoupali na její zvonici.

Z Fiorenzuola Ing. Šárka Jakubčová

Ve čtvrtek se naši žáci v partnerské škole zapojili do výuky programování a počítačové simulace. Zde nás výborně reprezentoval Pavel, který se podobným programům věnuje ve volném čase. Odpoledne jsme navštívili město Verona, proslulé nejen jako dějiště nejslavnější tragedie W. Shakespeara, ale mimo jiné i jedním z nejlépe dochovaných římských amfiteátrů. Obdivovali jsme nespočet zdejších památek a všichni se pro štěstí dotkli sochy Julie.

V pátek jsme byli na odborné exkurzi ve firmě Emerson Automation Solutions, která se specializuje na výrobu ventilů především pro ropný průmysl. Po úvodní prezentaci jsme byli provedeni výrobním provozem.(Zde bohužel nebylo možné fotografovat.) Odpoledne jsme navštívili město Castell ‘Arquato s nádherným historickým centrem a hradem. Na rozdíl od Verony jsme si zdejší nevšední atmosféru mohli vychutnat téměř sami. Na závěr jsme opět vystoupali na věž a obdivovali výhledy.

Z Fiorenzuoly Ing. Š. Jakubčová

Zdejší počasí je stále letní a proto jsme víkendové volno využili do poslední minuty. V sobotu jsme objeli celé jezero Lago di Garda a cestou jsme prohlíželi půvabná městečka, která lemují jeho břehy mezi horskými svahy na jedné straně a přístavy s jachtami na straně druhé. Navštívili jsme soutěsku Varone s vodopády a botanickou zahradou, tyrkysové jezero Lago di Tenno, které jsme obešli dokola a pokusili se rozhoupat zdejší visutý most a nakonec jsme vyjeli rotující panoramatickou lanovkou na vrchol Monte Baldo. Ačkoliv jsme byli téměř ve 2000 m, počasí bylo nádherné a výhledy dechberoucí.

V neděli jsme podnikli výlet do Milána, kde nás nadchla kopule nejstaršího nákupního centra Galerie Viktora Emanuela II a především procházka po terasách a střeše gotické katedrály mezi sochami a chrliči a s výhledy na mrakodrapy, ke kterým jsme zajeli později.

Z Fiorenzuoly Ing. Šárka Jakubčová

Během dopolední se naši žáci ve škole účastní především hodin informatiky a výuky technických předmětů v odborných laboratořích. Učili se modelování v programu Inventor a mohli posoudit, nakolik se liší od práce s programy, které používáme u nás.

Odpoledne trávíme poznáváním – navštívili jsme Piacenzu, kterou nás provázela paní prof. Bussacchini a jen díky ní jsme se dostali i do veřejnosti nepřístupných prostor – v Alberoniho koleji jsme měli unikátní možnost navštívit zdejší historickou knihovnu se 100 000 svazky vzácných knih a dokonce jsme si mohli prohlédnout originál světově proslulé malby od Antonello da Messina, Ecce Homo. 

V městečku Bobbio jsme se prošli po mostě ( i pod mostem), který byl vybudován římany před 2000 lety a nad městem jsme se po horské stezce vydali k vodopádu. Nejkrásnější byl výlet do Benátek – plavba po Grand kanále, nádhera Dóžecího paláce a Baziliky sv.Marka i kouzlo labyrintu uliček a kanálů – to všechno v nás nechalo nezapomenutelné dojmy.

Z Fiorenzuoly Ing. Šárka Jakubčová

Naše odborná stáž se pomalu chýlí ke konci. V závěrečných dopoledních jsme pracovali ve strojních dílnách, ale také se věnovali konverzaci s italskými spolužáky ve společných hodinách angličtiny. Během odpolední jsme navštívili středověké městečko Grazzane Visconti, pořídili poslední nákupy dárků a suvenýrů a plni nových dojmů se těšíme domů.

Z Fiorenzuoly Ing. Šárka Jakubčová

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prohlédněte si fotografie ze stáže

Nepřehlédněte fotografie ze zahraniční stáže našich žáků v italské Fiorenzuole, které každý den přidáváme do naší galerie.