Informace z odborné stáže Portugalsko – Ourém 2023

Přehled denních reportáží

Blíží se konec školního roku a my využíváme možnost vyrazit na slunečnou stáž do Portugalska. Letíme na naše známé místo do Ourém. Náplní nejsou jen výlety a exkurze, ale také zdokonalování a poznávání nových dovedností v oblasti 3D modelování a programování CNC strojů. Naše ubytování se nachází v rodinném apartmánu pod gotickým hradem Castle de Ourém.

V pátek dopoledne jsme byli přivítáni v naší spřátelené škole, kam budou naši studenti z maturitního oboru Mechanik seřizovač docházet po zbytek stáže. Po prohlídce učeben a techniky následoval oběd a odpolední výlet do města Fátima. 

V sobotu byl na programu výlet k oceánu, konkrétně do města Nazaré, kde na nás čekalo spoustu zážitků. Procházka po pláži, svezení se taxi rikšou, shlédnutí mistrovství plážového volejbalu, pěší výlet na maják a prohlídka muzea surfingu v Nazaré. Příjemný den jsme zakončili večeří a nákupem v obchodním centru ve městě Leira.

Na neděli jsme měli v plánu výlet a koupání  v oceánu, ale déšť nám plány bohužel překazil. Nakonec jsme vyrazili do krasových jeskyň Coimbra nedaleko Fátimy. Klukům se zde líbilo a po dešti jsme se podívali do klášterního města Bathalta. Kde, po prohlídce kláštera a nákupu suvenýrů, náš víkend končí.

Zítra nás čeká zahájení vyučování v odpoledních hodinách a tak si ráno můžeme po náročném víkendu trochu přispat.  

Lukáš Vydra

První školní den začal odpoledním vyučováním. Dopoledne bylo deštivo a tak jsme si po vydatném spánku zahráli partičku šachů a vydali se na cestu do školy. Zahájení měli chlapci v učebně technologie, kde na PC dle zadání připravovali 3D model pro zpracování programu pro CNC frézování. Model nebyl úplně jednoduchý, ale kluci i žáci v modelářském programu CATIA si vedli dobře a model byl brzy hotový.  Vyučování skončilo ve večerních hodinách a po příjezdu na apartmán následovala už jen večeře a oblíbená česká komedie.

V úterý byla změna a na vyučování jsme vyrazili již ráno. Pokračujeme dál v zadaném projektu. Tentokrát se posouváme dál a za pomoci simulátoru Sinumeric začínáme tvořit jednotlivé cykly k obrábění.  Po obědě jsme vyrazili do přírody. Navštívili jsme nedaleký národní park, který tvoří zkameněliny původních obyvatelů naší planety a stopy několika tun vážících dinosaurů. Tyto stopy jsou staré tisíce let a vypadají zachovale, jako by vznikly docela nedávno. Výlet jsme zakončili večeří v restauraci přímo v Ourém.

Lukáš Vydra

Poslední květnový den dopoledne nebylo moc hezké počasí. Díky tomu nám na strojní dílně u CNC stroje hezky utíkal čas. Posunuli jsme se s výrobkem dál, každý z žáků si vyzkoušel zapsat nějaký cyklus a výrobek už je téměř hotový. Odpoledne se počasí vylepšilo a my jsme trávili čas koupáním v bazénu u apartmánu.

Na dětský den, tedy 1. června, pokračujeme na strojní dílně a dokončujeme operace. Dodělává se poslední kapsa a sražení hran tak, aby výrobek pohledově vypadal dobře.
Odpoledne jsme jeli na menší výlet k oceánu nedaleko města Nazaré. Na procházce po pláži jsme si vychutnali zmrzlinu.

Lukáš Vydra

Páteční vyučování probíhalo v učebně technologie a na PC. Za pomoci softwaru Cimatron jsme tvořili druhou stranu dílu. Tento program je náročnější a nestačí pouze zápis cyklů ručním způsobem. Tvoříme druhou stranu formy, která má 3D tvar a na ten musíme použít náročnější způsob přípravy pro obrábění. Odpoledne trávíme v Ourém a užíváme slunečného počasí.

Je tu víkend a před námi je výlet do hlavního města Lisabon. První zastávkou je Cristo Rei, známá socha s výhledem na město a okolí. Jedná se o jeden z největších monumentů v Portugalsku. Zde trávíme několik hodin. Prozkoumávání okolí, čekání ve frontě na výtah a výhled ze samotné sochy nám dalo docela zabrat.

Po návštěvě poutního místa vyrážíme do staré zástavby Lisabonu. Zde bydlí naše stážistka Bára, která pracuje v jedné strojírenské firmě v Lisabonu a zdokonaluje si zde svou praxi. Přivítání bylo vřelé, bylo vidět, že nás ráda vidí a měla velkou radost z toho, že slyší svůj mateřský jazyk. Bára nám udělala menší exkurzi po Lisabonu. Procházeli jsme starou zástavbou, kde jsme spatřili typické domy a kulturu Portugalců. Výlet jsme zakončili v restauraci, jak jinak než s tradiční portugalskou kuchyní. Nejvíce nám chutnal čokoládový pěnový dezert, který byl jedním slovem vynikající. Po večeři se s námi Bára rozloučila a popřáli jsme si vzájemně příjemný průběh stáže.

Nedělní program se nesl ve znamení relaxace, mám na mysli koupání v bazénu u apartmánu. Voda je příjemná, slunce pálí a fouká osvěžující oceánský vítr. K večeru vyrážíme do města Fátima na nákupy suvenýrů a zakončujeme zde víkend večeří.

Lukáš Vydra

Začal druhý týden stáže. Dnešní odpolední vyučování pokračuje v programu Cimatron. Pracujeme na konečném drobném doladění programu pro CNC frézování. Dále se seznamujeme se simulací stroje, kde je reálně vidět dráha nástroje a upnutí, zde můžeme ovlivnit upnutí obrobku ve stroji tak, aby bylo co nejvíce stabilní.

Úterní vyučování pokračuje tentokrát ve výrobě. Tvoříme polokoule a hrubování má celkem dlouhý cyklus. V ten čas, kdy stroj koná práci, si ukazujeme další možnosti softwaru k modelování 3D dílů a i CAM k výrobě. Jsou k dispozici i demo verze k volnému stažení a tak si můžeme nějaké „modeláře“ doma vyzkoušet.

Další ukázkou je strojní firma, kterou zítra navštívíme. FAMETAL má nedaleko Ourém dlouhou tradici a její strojní park má velké možnosti výroby a my se těšíme na zajímavou podívanou.

Díl se nám blíží ke konci, nyní pokračuje práce na „čisto“ a díl je hotov. Tím dnešní vyučování končí a další bude až v pátek, v závěrečný den stáže. Ve čtvrtek nás čeká zasloužený výlet k oceánu.

Lukáš Vydra

Ve středu dopoledne jsme vyrazili na exkurzi do nedaleké firmy FAMETAL. Firma se zabývá výrobou velkých konstrukčních celků různých zakázek, ať už jde o fotovoltaiky nebo mostové konstrukce. Zaleží na požadavku zákazníka, a pokud to technologie výroby dovolí a je zakázka vyrobitelná, není problém jí realizovat.
Zde jsme měli možnost vidět přípravu výroby, pálení jednotlivých dílů z tabulí plechu, strojní řezání materiálu, svařování a dokonce obrovského svařovacího robota, který tu usnadní spoustu práce na několikametrových konstrukcích. Další zastávkou byla lakovna (také gigantických rozměrů) pro barvení velkých celků a technologie výroby. Zde se tvoří jednotlivé sestavy výkresové dokumentace a nacenění výroby pro zákazníka.

Máme tu čtvrtek a dnes máme volno, je státní svátek. Počasí nám bohužel nepřeje. Je chladno a prší, a tak vyrážíme na poznávací výlet. Náš cíl je malý poloostrov s městečkem Peniche. Nachází se v historické provincii Estremadura v okrese Leiria.

Po příjezdu se krásně vyjasní a máme nádherné počasí. Peniche je doslova ráj surfařů, jsou tu vysoké vlny a krásné pláže. Náš konkrétní cíl byl maják na úplně západní straně poloostrova. Tady jsme si užili výhled na oceán a prozkoumání útesu. Výhled tu je nádherný, určitě toto místo stojí za návštěvu. Večer po příjezdu nás čeká paní domácí s místní specialitou a tradičním sladkým dezertem. 

Lukáš Vydra

Závěrečný den stáže nás čekala praxe v podobě výroby na CNC soustruhu, kde si chlapci mohli vyzkoušet různé cykly. Nejvíce je potrápil závitový cyklus. I když byl program připravený z předešlých hodin, přece jen bylo odladění složitější, než se zprvu zdálo.

 Po výrobě rotačního kusu se oba výrobky vyleštily a letí s námi jako upomínka domů. Po skončení vyučování proběhlo předání certifikátů za účast na stáži, poděkování učiteli a zástupcům školy za pěkný program a loučení.

Tímto naše stáž končí a budeme se těšit na příští rok.

Lukáš Vydra

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prohlédněte si fotografie ze stáže

Nepřehlédněte fotografie ze zahraniční stáže našich žáků v portugalském Ourém, které každý den přidáváme do naší galerie.