Informace z odborné stáže Portugalsko – Ourém podzim 2023

Přehled denních reportáží

4. 10. 2023

První středeční den jsme dopoledne odpočívali po dlouhé cestě. Hned odpoledne jsme se přesunuli do školních dílen INSIGNARE (technická škola v Ourém). Po krátkém přivítaní procvičujeme programování a simulaci v Sinumeriku až do večerních hodin. Po práci ve škole jsme si užili zasloužený odpočinek v apartmánu.

5. 10. 2023

Dnes je v Portugalsku státní svátek a škola je uzavřená, a tak vyrážíme na pláž. Na cestu se vydáváme už v dopoledních hodinách a první zastávkou je Nazaré. Jejímu kouzlu jsme propadli již v minulosti, a tak procházíme pláž a obchůdky se suvenýry. Další zastávkou je vyhlídkové místo nad Nazaré ,,Monte de Sao Bartolomeu‘‘, zde vycházíme strmý kopec ve výšce cca 60 m nad mořem.

Užíváme si krásný výhled, nádherné letní počasí, krásnou přírodu a klid. Po odpočinku a prozkoumání místa jedeme dále do obchodního centra v Leira na večeři a nákup. Ve večerních hodinách trávíme volný čas na apartmánu u bazénu.

6. 10. 2023

Páteční dopoledne je věnováno škole a pokračování v programování a simulacím v Sinumerik. Odpoledne jsme vyrazili do města Fátima, zde jsme navštívili místa, kde jsme ještě nebyli a objevili nové obchůdky se suvenýry.

Po večerním příjezdu jsme se pustili do přípravy večere za vedení ,,kuchařů“ Jirky a Honzy. Zítra nás čeká výlet a koupání v oceánu.

Z Portugalska Lukáš Vydra

7. 10. 2023

Sobotní den byl plný zážitků. První zastávkou ve výletním dni bylo muzeum v Caramulo.  V prvním pavilonu byla k vidění expozice umění od středověku do padesátých let minulého století. Byl to průřez významných děl a stylů, kterými si lidé zkrášlovali a odlišovali nejen svá bydlení. Další zajímavou expozicí byly modely autíček z minulého století od počátků až k dnešní podobě plechových autíček od různých výrobců. Každý si zde našel to své, co měl nebo ještě stále má doma. 


V dalším pavilonu byla výstava modelů aut a motocyklů se zajímavou historií a tím, co revolučního přinesly v pokroku a technice. Byly zde k vidění významné vozy různých typů ať už sportovní nebo válečné. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na písečnou pláž v lokalitě Gafanha do Carmo nedaleko města Aveiro. Užili jsme si krásné slunečné počasí, jemnou písečnou pláž a dokonce příjemně osvěžující vodu při koupání v oceánu.  Na ubytování jsme se vrátili ve večerních hodinách.

8. 10. 2023

Další výlet byl naplánován do Lisabonu. Už při příjezdu do města nás na křižovatkách vítali kejklíři se svým uměním. První zastávkou bylo setkání se stážistkou Bárou. Bára je naše studentka, na dlouhodobé stáži v Lisabonu je již po několikáté a cítí se tu jako doma. Má nyní novou adresu a se spolužákem Davidem si Portugalsko užívají. Davida jsme nezastihli, ve volném čase se věnuje historickému šermu, a tak s místními kejklíři objíždí Portugalsko. V týdnu se oba studenti věnují magii ve strojařině, a tak jsou pro ně kejkle u CNC příjemným zdokonalením. Po Lisabonu navštěvujeme město Santarém, kde se vydáváme na procházku po historické části města. V Santarém jsme poprvé a svou architekturou je to velmi zajímavé město.
Po návratu ve večerních hodinách nastává odpočinek a duševní koncentrace na zítřejší programování.

Z Portugalska Lukáš Vydra

9. 10. 2023

Během pondělního vyučování jsme nastavovali simulace pro soustružení. Dále probíráme nastavení korekcí nástrojů, vybíráme vhodné nástroje pro hrubování a dokončovací operace. V odpoledních hodinách jsme trávili čas u bazénu, protože je tu stále letní počasí.

10. 10. 2023

Dnešní dopolední vyučování vystřídala exkurze. Navštívili jsme nedaleké Marinha Grande, zde jsme prozkoumali výrobu forem pro lití sériových skleněných lahví. Sklo má v Marinha Grande obrovskou tradici a historii. Ve městě jsou k vidění různé firmy, které se zabývají výrobou skla, ať už spotřebního nebo zakázkovou dekorativní výrobou. Ve firmě Intermolde se rodí různé druhy forem pro různé typy skleněných lahví na přání zákazníka. Ať už to jsou modely pro láhve na víno, pivní láhve nebo láhve od whisky s ornamentem. To všechno se připravuje zde a pak se formy vyváží do celého světa k sériové výrobě. Do takové formy se napustí vřelé sklo a po zachlazení je láhev, třeba od Coca-Coly, na světě. Po návštěvě firmy a jejím prozkoumání od historie po dnešní výrobu na CNC se přesouváme na pláž. Zde si celé odpoledne užíváme sluníčka a obrovských vln na Paredes da Vitória.

Z Portugalska Lukáš Vydra

11. 10. 2023
Středeční škola začíná až odpoledním vyučováním, a tak dopoledne využíváme k odpočinku. Ve škole se dále věnujeme programování, tentokrát v Cimatronu, kde se věnujeme CAM a přípravě modelu pro frézování.

12. 10. 2023
Dnes vyrážíme do Lisabonu, kde navštěvujeme místní ZOO. Jardim Zoo je zajímavá nejen tím, že je zde hodně exotických zvířat, ale najdete zde i delfinárium. Navštívit delfinárium bylo veliké přání stážisty Honzy. Hned první zastávkou v Zoo je představení v delfináriu. Na představení jsme jedni z prvních účastníků. Po chvíli se hlediště plně naplní a přichází nevídaná show. Krásné a emotivní představení, ve kterém delfíni se svými cvičiteli ukazují svou dovednost a hravost. K úplné dokonalosti je představení doprovázeno hudbou a jak jinak než krásným slunečným počasím. Pro Honzu a i pro nás to byl dokonalý zážitek.

Po představení procházíme pavilony od opic počínaje po plazy konče a ještě si tu dopřáváme jednu atrakci, a to vyjížďku lanovkou nad ZOO.  Z lanovky vidíme nejen na většinu zvířat, které jsme ani neměli možnost zahlédnout při procházce okolo výběhů, ale je tu krásný výhled na Lisabon a my tak máme další zážitek, který nám nikdo nevezme. Vrátili jsme se na odpolední vyučování, které se protáhlo až do večerních hodin. Připravený program se za pomocí USB klíče nahrál do „frézovacího“ plotru a nastalo odlaďování programu. Vyhrubovaný kus máme připravený na zítřejší den.

13. 10. 2023
Závěrečný den školy pokračujeme dál ve výrobě cvičného kusu a předhrubovaný kus dostává finální podobu. Dolaďujeme poslední fázi programu s kulovou „frézičkou“ a dokončujeme konečnou podobu cvičného kusu. Po dokončení výrobku nastává rozloučení s profesorem Ruiem a jeho kolegy. Poděkovali jsme a předali pozornost z naší školy a pánové nám popřáli pohodovou a šťastnou cestu domů. Odpoledne už jen balíme a v noci se přesouváme zpět do ČR.

Z Portugalska Lukáš Vydra

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prohlédněte si fotografie ze stáže

Nepřehlédněte fotografie ze zahraniční stáže našich žáků v portugalském Ourém, které každý den přidáváme do naší galerie.